Blu-ray disk

Blu-ray disk je třetí generací optických disků, určených pro ukládání digitálních dat. Data se ukládají ve stopě tvaru spirály 0,1 mm pod povrch disku. Pro čtení disků Blu-ray se používá laserové světlo s odlišnou vlnovou délkou (405 nm) než je tomu CD nebo DVD. Název disku pochází z anglického Blue ray, tj. modrý paprsek, označení související s barvou laseru používaného ke čtení uložených dat.

Tak jako CD, má i Blu-ray disk průměr 12 cm (v menší variantě 8 cm) a tloušťku 1,2 mm. Disky umožňují záznam dat s celkovou kapacitou až 25 GB u jednovrstvého disku, 50 GB u dvouvrstvého disku až po 80 GB u oboustranné dvouvrstvé varianty. Díky umístění záznamu 0,1 mm pod povrch je možné vyrobit hybridní disk s DVD i Blu-ray záznamem na jedné straně disku. Čtecí zařízení pro disky blu-ray jsou vyvíjena s ohledem na kompatibilitu s CD a DVD, tj. mají umožňovat čtení všech tří typů disků.

Jeho konkurenčním formátem byl jiný nově vyvíjený typ optického média – HD DVD. V rámci snahy o co největší kompatibilitu byly vyvinuty také hybridní mechaniky schopné číst jak HD DVD, tak Blu-ray. V únoru 2008 však firma Toshiba oznámila zastavení vývoje formátu HD DVD, čímž se Blu-ray stal de facto nástupnickým standardem nahrazujícím DVD.

Označení Blu – ray disků

BD-ROM – disk pouze pro čtení
BD-R – disk k jednorázovému zápisu
BD-RE – přepisovatelný disk

Více informací naleznete zde

AACS je ochranný systém. Tvoří jej první písmenka z názvu Advanced Access Content systém. AACS se používá u optických disků, které jsou čteny modrým laserem. To jsou nosiče třetí generace, a tím je Blu-ray.

Blu-ray disky můžou obsahovat ochrany: AACS, BD+, ROM Mark a RPC (Region Playback Control).

AACS LA je zkratka pro konsorcium Advanced Access Content System Licensing Administrator. Zakladateli asociace jsou společnosti IBM, Intel Corporation, Microsoft, Matsushita, Sony, Toshiba, The Walt Disney Company a Warner Bros Studios. Konsorcium má za úkol vystavovat certifikáty a licencovat AACS. AACS ochrana byla poprvé použita u HD-DVD přehrávače Toshiba.

BD+ je doplňující ochrana pro Blu-ray disky.

BDA je zkratka pro sdružení Blu-ray Dics Association. Tato asociace zajišťuje vývoj, licencování a propagaci technologie Blu-ray. Sdružení bylo založeno společnostmi Hitachi, LG Electronics, Matsushita, Pioneer, Philips, Samsung, Sharp, Sony a Thomson. Dřívější název asociace byl Blu-ray Disc Founders (BDF). V dnešní době je ve sdružení přes 250 členů, patří tam významní výrobci elektroniky, výpočetní techniky a filmová studia.